W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

روز ملی سلامت مردان از تاریخچه تا دلایل نیاز ( ۲۰ نکته کلیدی )

روز ملی سلامت مردان از تاریخچه تا دلایل نیاز ( ۲۰ نکته کلیدی )

بهمن ۲, ۱۳۹۲

به نام خدا

مردان درمقایسه با زنان در معرض فاکتورهای خطر محیطی و شغلی بیشتری هستند و عادات غلطی مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و استرس شغلی در آنها بیشتر است.

مردان همچنین کمتر به پزشک مراجعه کرده و مراجعه به مراکز درمانی را به دلایل مختلف از جمله موانع فرهنگی تا بروز مراحل پیشرفته و خطرناک بیماری به تاخیر می اندازند.

امید به زندگی در بدو تولد معادل ۷۱/۵۶سال برای کل جمعیت؛۷۰/۰۹سال برای مردان و۷۳/۱۷ سال برای زنان است.

نگاهی به بیماریها در جنس مذکر در تمام سنین بر حسب سالهای از دست رفته عمر رتبه بندی به شرح ذیل را نشان می دهد: (مطالعه ملی بار بیماریها و آسیب ها در ایران ۱۳۸۶)

۱- حوادث عمدی و غیر عمدی .

۲- بیماریهای روانی و اختلالات رفتاری .

۳- بیماریهای قلبی و عروقی .

۴- بیماریها و اختلالات مربوط به دوره حول تولد .

۵- بیماریهای دستگاه تنفس .

۶- بیماریهای دستگاه استخوانی و عضلانی .

۷- بیماریهای دستگاه گوارش .

۸- بیماریهای ادراری و تناسلی .

۹- سرطانها .

۱۰- بیماریهای تغذیه ای و متابولیک.

همچنین در مردان :
· حوادث ترافیکی ۵ برابر زنان .

· اعتیاد حدود ۱۰برابر زنان .

· سقوط حدود ۳ برابر زنان .

· حوادث ناشی از نیروهای مکانیکی جاندار و بی جان و همچنین قتل و خشونت ، بیماریهای مزمن انسدادی ریه و بیماری قلبی و ریوی، خودکشی ، آسم ، سوختگی ، اسکیزوفرنی ، ایدز وHIV مثبت در مردان بیشتر است.

· نتایج گزارش اول نظام مراقبت عوامل خطر بیمارهای غیر واگیر ( در سال ۸۴)اطلاعات جالبی درباره اهمیت توجه به شیوه زندگی و لزوم تغییر در تغذیه ، ورزش و دیگر عادات را نشان می دهد.

۲۷/۹ %مردان دارای اضافه وزن ، ۷/۴%چاقی، ۱/۷چاقی مفرط .

۲۱ % روزانه دخانیات مصرف می کنند.

۴۱ % مردان دارای کلسترول مساوی و یا بالاتر از۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر هستند.

۶۰/۶ % از مردان هیچ فعالیت فیزیکی دراوقات فراغت خود ندارند.

با توجه به لیست بار بیماریها ، بسیاری از مشکلات سلامت به دلایل اقتصادی واجتماعی قابل مداخله است، طوری که دربرخی

کشورها طراحی برای کاهش و یا حتی حذف آنها شروع شده از آن جمله عللی مانند حوادث ترافیکی ، اعتیاد ، سقوط ، کمردرد و آرتروز زانو، بنابراین اطلاع رسانی میتواند تاثیر بسزائی در پیشگیری داشته باشد.

به همین دلایل در سال های اخیر برنامه ریزان و سیاستگذاران جوامع پیشرفته توجه ویژه ای به این موضوع داشتند و در بسیاری از مناطق دنیا از جمله چین ، اتریش ، آمریکا و کانادا روز ملی سلامت مردان برگزار می شود.

در کشور ما نیز در خرداد ۱۳۸۵ پیشنهاد برگزاری روز ملی سلامت مردان ارائه شد و تاکنون در۴ سال متوالی در اولین پنج شنبه اسفندماه ، این روز با همکاری و پشتیبانی دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس برگزار شده است.

۲۰ کلید طلایی سلامت مردان :
۱ – سالها با عادات گوارشی و ادراری خود کنار آمده‌ایم. هر گاه این عادات مختل شود باید دریابیم بهترین راه مراجعه به پزشک و درمان پیشرس است.

قبل از آنکه بیمار شوید با پیشگیری برای خود، سپر دفاع مستحکمی ایجاد کنید تا گرفتار بیماری خطرناک نشوید.

۲ – رنگ ادرار نشانگر و نشانه گویایی از سلامت است، نباید نسبت به تغییر رنگ آن بی اعتنا باشیم، در کنار رنگ ادرار هر نشانه خونریزی یا قرمز شدن ادرار زنگ خطری است که باید شنید،

سن و جنسیت افراد تفاوتی در اصل ماجرا ندارد.

۳- تعجب نکنید هر پکی که به سیگار می‌زنید شانس سرطان پرستات را برای شکل‌گرفتن افزایش می‌دهید.

مصرف سیگار کلید ورود به جمع آنهایی است که سرطان مثانه گرفته ‌اند، بهتر نیست سیگار خود را خاموش کنید.

۴- اگر برآنید رنج داشتن سنگ کلیه را تجربه نکنید به موقع و به قدر کافی آب بنوشید، خوردن خودسرانه کلسیم و ویتامین ها خطر ایجاد سنگ کلیه را افزایش می دهد.

۵ – کلیه ناسالم بر فشار خون تاثیر منفی می‌گذارد و در مقابل فشار خون بالا کلیه را دچار آسیب می‌کند.

۶- اگر دچار اشتباه شدید و با افراد آلوده به ویروس HIV و یا فرد مشکوک به بیماری ایدز تماس جنسی داشتید حتماً در مدت ۶ هفته تا ۱۲ هفته آزمایش HIV را انجام دهید.

تشخیص به موقع کیفیت درمان را متناسب‌ تر می‌کند.

۷- بروز ناتوانی جنسی مردان در سن بالا طبیعی است ولی با درمان خودسرانه این ناتوانی مشکلات به بار می ‌آید، بهترین انتخاب، مراجعه به پزشک متخصص است.

۸- اعتیاد، دشمن سلامتی جسمی و شکل گیری ناهنجاری‌ های روانی، فرهنگی و اجتماعی است.

فرد معتاد ، مسئول بسیاری از این ناهنجاری‌هاست.

۹- “پرفشاری خون” قاتلی است که در سکوت دست به کشتار می ‌زند.

با آزمایش کامل ادرار، اندازه ‌گیری الکترولیت ها و تست های هورمونی با درمان به موقع امکان عمل را از این قاتل بگیرید.

۱۰- پنج عامل می‌تواند باعث سکته قلبی شود. برای روی دادن یک سکته به همه پنج عامل نیازی نیست.

مبتلا شدن به سه مورد کافی است.

این پنج نام را فراموش نکنید: “تری گلیسیرید بالا”- “کلسترول بالا”-“فشار خون بالا”-“قند خون بالا”- “HDL” پائین و “LDL” بالا.

۱۱- چهل سال به بالاها هر دو تا سه سال یکبار و مردان بالای پنجاه سال هر سال باید از نظر سرطان پروستات غربالگری شوند.

۱۲- علائم ذیل می توانند نشانه بیماری پروستات و سرطان در این ناحیه باشند. این رفتارها را جدی بگیرید: تکرار ادرار، ضعف یا منقطع شدن جریان ادرار، باقی ماندن ادرار در مثانه، احساس درد یا سوزش در زمان تخلیه ادرار، درد دائمی کمر، لگن یا مفصل ران

۱۳- شغل شما ممکن است بیماری زا باشد، حتماً با پزشک متخصص طب کار مشورت کنید.

اگر شغلی بر خود برگزیده‌ اید که به ناچار با صنایع شیمیایی، رنگ، لاستیک، مواد نفتی، چرم و چاپ سروکار دارید بیشتر از بقیه در معرض سرطان مثانه هستید.

پس بیشتر از بقیه با پزشک متخصص مشورت کنید.

۱۴- استفاده از هورمون ‌های آنابولیزان در صحنه رقابت ورزشی ممکن است منجر به ناباروری شود بدون آنکه در رقابت کمکی به شما کند.

۱۵- ورزش در حفظ و تداوم سلامت بسیار مفید است، ورزش کردن را جز عادات زندگی خود سازید.

این نکته را هم فراموش نکنید با اولین علامت غیر طبیعی در جسم خود این فرصت را به پزشک خانوادگی خود بدهید شما را ویزیت کند.

اقدام به موقع نصف درمان است.

۱۶- نشانه‌های ذیل زنگ هشداری است که به شما خبر می‌دهد باید به پزشک مراجعه کنید: وجود خون در ادرار- فوریت در دفع ادرار – دفع مقادیر کم و مکرر ادرار- دفع دردناک ادرار- کاهش اشتها و وزن.

۱۷- بزرگی پروستات اگر با علائم ذیل همراه باشد باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا از پیشرفت و بروز نارسایی کلیه جلوگیری شود: کاهش فشار و قطع و وصل شدن جریان ادرار- تاخیر در شروع ادرار- نیاز به تخلیه مکرر ادرار و احساس باقی ماندن ادرار در مثانه پس از ادرار کردن- تکرار ادرار در روز و شب – زور زدن هنگام ادرار کردن

۱۸- باید بدانید: بزرگی خوش خیم پروستات نشانه سرطان نیست ولی آمارها نشان می‌دهد این بزرگی می‌تواند همزمان با بدخیمی همراه شود.

باید بدانید: اگر با کسانی که سابقه سرطان پروستات دارند فامیلی نسبی دارید خطر ابتلای شما به این بیماری بیشتر است.

اگر این بزرگی خوش خیم را مشاهده کردید تحت معاینه پروستات و آزمایش PSA قرار گیرید تا مطمئن شوید مشکلی ندارید.

۱۹- اگر خواهان طول عمر بیشتری هستید باید مراقب جسم خود باشید، مصرف دخانیات را کنار بگذارید، تغذیه مناسب را جدی بگیرید، از رفتارهای استرس‌ زا پرهیز کنید و از همه مهم‌ تر ورزش را فراموش نکنید.

۲۰- اگر به دنبال راز سلامتی خود هستید این جمله را حفظ و عمل کنید: عدم استعمال دخانیات – حفظ وزن متعادل- ورزش روزانه – تغذیه سالم و متعادل – کنترل فشار خون، کلسترول و دیابت ، مراجعه منظم به پزشک، قرار گرفتن در غربالگری بزرگی پروستات و سرطان پروستات به خصوص اگر چهل و پنج سال بیشتر دارید، کاهش استرس با ارتباط فعال با دوستان و خویشاوندان، عادت مراجعه به روانپزشک در صورت بروز خشم و افسردگی…

منبع :سلامت نیوز