W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

نانو ابزاری برای شناسایی سرطان پروستات و مشکلات کلیوی

تهران-ایرنا-محققان آمریکایی با استفاده از رشته های دی ان ای با توالی خاص، موفق به ساخت نانو ابزاری برای شناسایی سرطان پروستات و مشکلات کلیوی شدند، دقت و حساسیت این روش نسبت به روش های فعلی بسیار بیشتر است.

به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ‘ آدام وولی و همکارانش از دانشگاه بیرگام یانگ آمریکا موفق به ساخت نانوابزاری شدند که می تواند نشانه های وجود بیماری کلیوی وسرطان پروستات را از روی نمونه ادرار تشخیص دهد، این آزمون سریع تنها با چکاندن یک قطره از نمونه ادرار روی کیت قابل انجام است.

برای ساخت این کیت، رشته های دی ان ای با توالی خاص مورد استفاده قرار گرفته است، نمونه آزمایشی از میان این رشته ها عبورکرده و در صورت وجود ترکیبات ویژه ای در ادرار، با رشته های دی ان ای درگیر شده و سیگنال دهی اتفاق می افتد.

وولی می گوید:در صورت وجود بیماری، ترکیبات مشخصی در غلظت های بسیار پایین در نمونه ادرار دیده می شوند، با این نانوابزار می توان این ترکیبات را شناسایی کرد، اگر بتوانیم حساسیت این ابزار را افزایش دهیم و مقادیر کمتر را نیز شناسایی کنیم، آنگاه امکان شناسایی بیماری در مراحل اولیه آن امکان پذیر می شود.

مردانی که برای کنترل وضعیت پروستات خود، آزمایش خون می دهند تنها می توانند بفهمند که آیا پروستات آن ها به صورت غیرطبیعی بزرگ شده است یا خیر، عامل بزرگ شدن پروستات همیشه وجود بیماری سرطان نیست، بنابراین این آزمایش خون نمی تواند ابزاری مطمئن برای تشخیص وجود سرطان پروستات باشد.

این کیت جدید ترکیباتی را رصد می کند که نشانه وجود سرطان است.،این ابزار برای تشخیص سرطان پروستات و مشکلات کلیوی مناسب است.

درون ادرار میلیون ها میکرو RNA وجود دارد که تنها برخی از آن ها نشانه وجود بیماری هستند،قدم بعدی این گروه آن است که با ساخت آزمایشگاه روی تراشه، به سوی آزمون های انسانی این نانوابزار بروند.

نتایج این پژوهش در قالب مقاله ای در نشریه Analytical Methods منتشر شده است.